середа, 15 грудня 2021 р.

ПОКЛИКАНІ ЧОРНОБИЛЕМ

  Щороку 14 грудня в Україні відзначають День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції.
  У цей день згадуємо  мужність і самовідданість ліквідаторів, які ціною свого життя та здоровя змогли здолати страшну трагедію ХХ століття та врятувати людство від радіаційного лиха.
  Близько 600 тисяч людей різних професій взяли участь у ліквідації наслідків катастрофи. Серед тих, хто боровся зі страшним лихом та відроджував до нового життя обпалену радіацією землю, були і наші земляки.
 На вшанування памяті ліквідаторів у бібліотеці Гусятинського фахового коледжу ТНТУ відбулася зустріч студентів груп М-21, Т-21 (куратор Коневич М.Р.) із заступником громадської організації “Союз Чорнобиль УкраїниШигінським М.Б.
  Михайло Богданович поділився  спогадами про  своє 10-літнє перебування в Чорнобилі, де працював командиром взводу з охорони обєктів 10-ти кілометрової зони відчуження. Із хвилюванням  пригадав трагічні події тих днів, друзів, поїздку в Чорнобиль через 30 років після аварії. 
  На завершення заходу студенти подякували гостеві за цікаву розповідь, вручили квіти і зробили спільну світлину на згадку про зустріч. У відповідь Михайло Шигінський подарував для бібліотеки коледжу дві книги про чорнобильську трагедію, які зайняли чільне місце на книжковій виставці Покликані Чорнобилем.

                              









середа, 8 грудня 2021 р.

ЗУПИНИ НАСИЛЬСТВО - ЗАХИСТИ СЕБЕ

                          

   Із 15 листопада по 10 грудня 2021 року в Україні проводиться Всеукраїнська акція “16 днів проти насилля”.
   Насильство та булінг - поширена проблема у сучасному українському суспільстві і найгостріше вона постає в освітньому середовищі, де молоді люди проводять більшу частину свого життя.
  У рамках цієї акції в бібліотеці Гусятинського фахового  коледжу ТНТУ проведено зустріч студентів групи П-21(куратор Олексюк Л.Ф.)  з  інспектором ювенальної превенції лейтенантом поліції Сігіль М.В.
  У формі спілкування обговорювалися питання насильства в сім’ї та навчальному закладі, форми булінгу і його соціальну структуру. Наводились приклади кримінальної та адміністративної відповідальності неповнолітніх за вчинені злочини.. Зверталась увага на права, які  мають діти відповідно до Конвенції ООН про права дитини, яка з 1991 року є частиною національного законодавства України.
  На завершення зустрічі працівниця поліції ще раз наголосила: не бути байдужими до  проблем насилля, адже навіть поодинокі випадки  залишають глибокий емоційний слід в душі людини на все життя.
  Захід супроводжувала книжкова виставка “Зупини насильство - захисти себе”.


 

вівторок, 7 грудня 2021 р.

УКРАЇНСЬКА ХУСТКА - ОБЕРІГ ЖІНОЧОЇ ВРОДИ


 

                                                                        Краса в хустині нашій споконвічна,
                                                                        Як і душа, що з піснею жила.
                                                                        Бо в українок і душа лірична,
                                                                        У ній багато сонця і тепла.

                                                                                                 Надія Красоткіна 

    Із давніх-давен традиційна українська хустка була основним і улюбленим головним убором українок. Адже саме вона слугувала оберегом, символом жіночності та краси. Українська хустка, як берегиня роду об’єднувала жіночі поколінняі та передавалася як родинна цінність від матері до доньки.
   Сьогодні мода на хустки повертається, вони стають елементом гардеробу багатьох дівчат, жінок і не лише українок. Тож недарма в Україні з’явилося ще одне свято - День української хустки, яке відзначають 7 грудня.
  До цієї дати у бібліотеці Гусятинського фахового коледжу ТНТУ організовано фотозону та тематичну виставку “Українська хустка - оберіг жіночої вроди”.
   Запрошуємо до перегляду та приєднуйтесяся до флешмобу “Зроби фото з хусткою”.


 

 

 

 

понеділок, 6 грудня 2021 р.

ВІДДАНИЙ СИН УКРАЇНИ

    Без творчості Миколи Вороного важко уявити літературний процес і різноманітність його напрямків в українськії літературі
                                         
                                                                Олесь Гончар
                










  6 грудня виповнюється 150 років від дня народження Миколи Кіндратовича Вороного - українського письменника, перекладача, режисера, актора та громадсько-політичного діяча. 
  Письменник увійшов в українську літературу наприкінці ХІХ і продовжував активно працювати у першій чверті   ХХ століття.  Найвідоміші  його  збірки  "Ліричні поезії" , "В сяйві мрій", поема "Євшан-зілля". У свої вірші поет вкладає чисту і вірну любов до своєї рідної землі, народу, до своєї Батьківщини.
 Варто пригадати також патріотичний  вірш "За Україну!", слова якого, покладені на музику композитором Я. Ярославенком, стали справжнім народним гімном борців за волю Батьківщини:
За Україну!
 За її долю! 
За честь і волю! 
За народ.
    Особливою сторінкою творчості Миколи Вороного є його  мистецтвознавчі  та театрознавчі розвідки "Театральне мистецтво й український театр", "Театр і драма", літературознавчих статей та театральних рецензій "Український театр у Києві", "Режисер", "Драматична примадонна".
  Переклади творів П. Верлана, Г. Гейне, В. Шекспіра, Данте та багатьох інших зарубіжних митців увійшли до кращих україномовних світових поезій.
  Перу поета належать і блискучі переклади революційних пісень: "Інтернаціонал", "Марсельєза", "Варшав'янка".
  Микола Вороний був активним учасником української революції 1917 року. Радянської влади він не прийняв і його, як і багатьох тодішніх українських діячів-патріотів, чекала доля ворога народу. Поет був арештований, перебував у таборах, а 7 червня 1938 року М. Вороного було розстріляно. Його ім'я було приречене на довгі роки забуття і тільки наприкінці 1980-х років повернулося до нас.
  Ушановуючи пам'ять про Миколу Вороного у бібліотеці Гусятинського фахового коледжу ТНТУ відкрито тематичну виставку, на якій представлено книги,  статті, збірки поезій та світлини про життя  та творчість талановитого поета.





 


середа, 1 грудня 2021 р.

ВІЛ/СНІД. ТИ ПОВИНЕН ЦЕ ЗНАТИ


   1 грудня в Україні і цілому світі відзначають Всесвітній день боротьби зі СНІДом, який був вперше проголошений у 1988 році Всесвітньою організацією охорони здоровя.
  СНІД - особливо небезпечна хвороба, яка несе смертельну загрозу людству. Проблема поширення ВІЛ-інфекції впродовж більше як 30 років усе ще залишається актуальною, особливо серед молоді. Саме цього дня випадає нагода привернути увагу до проблем ВІЛ/СНІДу та замислитися над тим, як запобігти поширенню хвороби.
  “ВІЛ/СНІД. Ти повинен це знати”. Під такою назвою у групі П-21 (куратор Олексюк Л.Ф.) відбулася виховна година, під час проведення якої порушувалися питання: що таке  ВІЛ-інфекція,  шляхи її розповсюдження та методи профілактики. Наводилися приклади із життя відомих людей, які померли від СНІДу, і розповіді про осіб, яким доводиться жити з цією невиліковною хворобою.
  Із цікавістю студенти переглянули документальний фільм “ВІЛ та СНІД - міфи та реальність”, після обговорення якого молодь зробила висновок, що здоровий спосіб життя, спорт, успішне навчання є запорукою щасливого і довгого життя.
  Бібліотекар Шевчук А.П. ознайомила присутніх із матеріалами виставки “Молодь  за життя без СНІДу” та роздала буклети з телефонами довіри.
 Надіємося, що такі заходи допоможуть молодим людям усвідомити всю небезпеку, яку несе СНІД, уберегти себе та  своїх близьких від цього страшного захворювання і зробити правильний вибір у житті.



 

 

 

вівторок, 30 листопада 2021 р.

ЧОРНІ ЖНИВА СКОРБОТИ


                                           

   Щороку, в останню суботу листопада, вся Україна у жалобі схиляє голову перед нашими співвітчизниками - жертвами Голодоморів 1921-23, 1932-33, 1946-47 років.
   У цей день ми згадуємо трагедію вселенського масштабу - геноцид українського народу, вчинений комуністичним режимом. Україна втратила мільйони своїх кращих синів та дочок - хліборобів, учених, творчу інтелігенцію.
   Сьогодні голодомор - не історична давнина, а глибока духовна рана, яка нестерпним болем пронизує пам’ять і його очевидців, і сучасне покоління.
   Вшановуючи пам’ять про невинно замордованих жертв голодоморів, бібліотека Гусятинського фахового коледжу ТНТУ, спільно зі студентами 12 групи (куратор Саска Г. В.), провела вечір пам’яті “Чорні жнива скорботи”.
   Захід розпочався зворушливою піснею “Свічка” у виконанні Оксани Білозір, яка присвячена усім загиблим у час голодомору-геноциду.
  Студенти Малжанська Христина, Кришталович Анастасія, Марманюк Павло та Семенчук Максим ознайомили присутніх із трагічними сторінками тих страшних подій української історії, зачитали уривки із архівних документів, озвучили спогади очевидців, а також  навели факти голодомору безпосередньо у нашому краї.
   Присутні, запаливши свічку пам’яті, хвилиною мовчання вшанували тих, хто загинув голодною смертю та похований без домовини і молитви.
  Огляд літератури, представленої на книжковій виставці “Украна в смертельних обіймах голоду”, провела бібліотекар Городівська Г. П.
   Пройдуть роки, минуть десятиліття, а трагедія голодомору все одно хвилюватиме серця людей: і тих, кого вона зачепила своїм чорним крилом, і тих, хто народився після тих страшних років. Вона завжди буде об’єднувати всіх живих одним спогадом, одним сумом, однією надією.

  




вівторок, 23 листопада 2021 р.

УКРАЇНА - ТЕРИТОРІЯ ГІДНОСТІ ТА СВОБОДИ

   21 листопада в Україні відзначають День Гідності та Свободи.
   У цей день ми вшановуємо Героїв Небесної Сотні та всіх українських воїнів, які беруть участь у війні на сході держави, усіх тих, хто власним життям, своєю жертовністю демонструють щире прагнення українців жити у вільній, демократичній і суверенній державі. Усі вони залишаться в пам’яті народу назавжди, стануть гордістю й прикладом для майбутніх поколінь.
  У рамках відзначення Дня Гідності та Свободи у бібліотеці Гусятинського фахового коледжу ТНТУ відбулася тематична виховна година Україна  - територія Гідності та Свободи, учасниками якої стали студенти 13 групи (куратор Ляхта О.В.)
  Студенти Грицина Наталя, Бевх Андрій, Матейко Павло та Повзанюк Юля  підготували інформацію про події листопада 2004 та 2013 років, розповіли про те, що для кожного означає бути гідним та вільним, прочитали вірші, присвячені  Героям Майдану.
  Під мелодію пісні Пливе кача по Тисині… присутні  хвилиною мовчання вшанували пам’ять про тих, хто ціною свого життя став на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини, національних інтересів нашої держави та її європейського вибору.
  Огляд матеріалів, представлених на виставці За України долю стояв Майдан, провела бібліотекар Шевчук А.П.
  Єдність і свобода роблять нас гідними дітьми нашої країни. Давайте зберігати і оберігати цей скарб. А наша сильна і демократична Україна буде берегти і захищати нас. З Днем Гідності та Свободи!



 

середа, 17 листопада 2021 р.

17 ЛИСТОПАДА - МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ СТУДЕНТА


У Міжнародний день студентів
Бажаю радісних моментів,
Веселощів, емоцій виру,
Насолодитись святом щиро!

Дається легко хай наука,
В біді хай друг протягне руку,
Хай все виходить, все вдається,
Фортуна хвостиком хай в’ється!

Історія свята

 У Празі 28 жовтня 1939 року молодь вийшла на вулиці з нагоди 21-ї річниці створення Чехословацької Республіки. Проте студентів почали розганяти підрозділи СС, внаслідок сутичок важкі поранення отримав студент-медик Ян Оплетал. 11 листопада він помер.
  15 листопада кілька тисяч людей, серед яких було багато студентів, вийшли на вулиці на знак протесту проти окупації.
  Вже наступного дня, 16 листопада, Адольф Гітлер наказав закрити всі чеські виші “на три роки”. Це викликало ще більше незадоволення у людей. Провідних представників студентських організацій стратили у празьких в’язницях, понад 1200 заарештували та відправили в Заксенгаузен.
Після цього Гітлер пригрозив, що за подібні акції протесту він зрівняє Прагу з землею.
 В пам’ять про ці жорстокі події запровадили Міжнародний день студента.
 В Україні вперше почали відзначати це свято у 1999 році.

 Як святкують День студента в різних країнах: 

 День студента в США

Студентський день в США проходить в Гарвардському університеті в лютому. В цей день там влаштовують театралізовані вистави, участь в яких беруть лише хлопці. Це пов’язане з тим, що раніше в Гарварді вчилися лише хлопці. Називається ця вистава "Hasty Pudding". Театральна вистава являє собою велику ходу, де студенти, переодягнені в яскраві костюми, проходять вулицями міста. Це наймасштабніший захід до Дня студентства в Америці. 

 День студента в Німеччині

У Німеччині святкують студентський день в День університету. В цей день студентам дають відпочити, відміняють пари, а замість цього організовують концерти, спортивні змагання, вечірки. Кожна група може відсвяткувати цей день разом, запросивши викладачів. Зазвичай, вони виходять на пікніки у парк або відправляються разом на концерт. А от дуже дружні студенти разом відправляються в подорож у сусідні міста. 

День студента в Португалії 

Португальці також яскраво святкують День студента. Тут він проходить у травні та називається Кейма. У перекладі слово “кейма” означає підпалювання стрічок. У цей день студенти звільняються від навчання, а в центрі міста організовують веселі гуляння, концерти. Студенти організовують велику ходу, тримаючи в руках стрічки. Потім хода зупиняється на стадіоні, де святково підпалюють стрічки. 

День студента в Англії  

 В Англії не прийнято радіти та весело святкувати День студента. Натомість, в цей день вшановують пам’ять студентів, що були страчені фашистами в 1939 році. Локально можуть бути організовані вечірки, а також студенти виїжджають на екскурсії. 
  Особливих традицій, пов’язаних зі святкуванням Дня студента в Україні немає. Кожен студент може самостійно вирішити, як він святкуватиме цей день. 
Використані джерела:
*Міжнародний день студента.- [Електронний ресурс].- Режим доступу:/online.ua/.-  Дата доступу 17.11.2021р.
*17 листопада у світі та Україні відзначають Міжнародний день студента.- [Електронний ресурс].- Режим доступу:bykvu.com/ua/bukvy/.- Дата доступу 17.11.2021р.

вівторок, 9 листопада 2021 р.

ДЕНЬ УКРАЇНСЬКОЇ ПИСЕМНОСТІ ТА МОВИ


    Кожного року, 9-го листопада в Україні відзначають День української  писемності та  мови.  Дата  припадає  на  православне свято - День вшанування преподобного Нестора-літописця - послідовника творців слов’янської писемності Кирила і Мефодія. Адже саме з праць преподобного починається писемна українська мова.
   Олесь Гончар писав:”Мова - це не просто спосіб спілкування, а щось більш значуще. Мова - це всі глибинні пласти духовного життя народу, його історична пам’ять, найцініше надбання віків, мова - це ще й музика, мелодика, фарби, буття, сучасна, художня, інтелектуальна і мисленнєва діяльність народу.”
   Наша мова є духовною скарбницею всього українського народу, генетичним кодом української нації. Сучасна українська мова налічує близько 256 тисяч слів і включена до списку мов, які сьогодні успішно розвиваються. Бережімо її, збагачуймо і розвиваймо, дбаймо про її чистоту і красу, намагаймося говорити одне одному лише добрі слова, тоді й світ навколо стане кращим, добрішим.
  До цієї дати у бібліотеці Гусятинського фахового коледжу ТНТУ розгорнуто книжкову виставку "Мова - перлина вікової мудрості", яка  містить різноманітну літературу про історичний шлях і багатство української мови, а також словники, довідники, підручники, які стануть у нагоді здобувачам освіти та всім тим, хто хотів би вдосконалити та покращити свій рівень знань з рідної мови.          

пʼятниця, 29 жовтня 2021 р.

СПАЛАХ, ЩО НІЧ НЕВОЛІ РОЗІРВАВ

                            

    1 листопада 103-я річниця знаменної події в історії національного державотворення – проголошення Західноукраїнської Народної Республіки. 
   “Український народе! Голосимо тобі вість про твоє визволення з віковічної неволі! Віднині ти господар своєї землі, вільний громадянин Української держави!” – цими словами відозви Української Національної Ради було фактично утворено ЗУНР. А кількома годинами раніше, у ніч на 1 листопада 1918 року, українські стрілецькі частини під командуванням Дмитра Вітовського без жодного пострілу взяли під контроль найважливіші установи Львова.
  Листопадова національно-демократична революція в Галичині стала важливою ланкою процесу, який завершився створенням в січні 1919 року єдиної Соборної України, чим було продемонстровано усьому світові волю нашого народу до свободи і незалежності.
   Вшановуючи пам’ять творців Західноукраїнської Народної Республіки, ми повинні усвідомити, що приклад їхнього служіння Богові та Україні повинен й надалі залишатися взірцем для кожного з нас.
    З нагоди відзначення 103-ї річниці проголошення Західноукраїнської Народної Республіки у бібліотеці Гусятинського фахового коледжу ТНТУ  організовано книжкову виставку "Спалах, що ніч неволі розірвав", на якій представлено матеріали про події великого чину та його лідерів.


середа, 13 жовтня 2021 р.

МУЖНІСТЬ І ВІДВАГА КРІЗЬ ВІКИ

 14 жовтня, на свято Покрови Пречистої Богородиці, в нашій державі відзначається День захисників і захисниць України.
  Ця дата - символ нерозривного зв’язку всіх поколінь захисників України, пам’ять про тих, хто в різний час захищав нашу землю від ворога і охороняє її зараз, коли на сході  України йде боротьба за її незалежність і суверенітет. Саме  про це  йшлося на виховній годині “Славні сини України”, яку організувала бібліотека Гусятинського фахового коледжу ТНТУ спільно із студентами 13 -ї групи  (куратор Ляхта О.В.).
 Учасники заходу Федчишин Вікторія, Повзанюк Юля, Пономар Олександр, Ващишин Іван пригадали  славні традиції предків, які уособлюють мужність і хоробрість оборонців та визволителів нашої рідної землі на всіх етапах її історії. Студенти віддали дань памяті нашим землякам, які загинули на сході України, захищаючи її незалежність та територіальну цілісність.     На завершення заходу бібліотекар Шевчук А.П. зробила огляд літератури, яка була представлена на виставці “Мужність і відвага крізь віки”.